Spotkanie z Uniwerytetem Trzeciego Wieku w ramach uczczenia Roku Kobiet w Bibliotece Pedagogicznej w Białej Podlaskiej

Zadaniem  edukacyjnym biblioteki jest  edukacja ustawiczna dorosłych poprzez prowadzenie zajęć dla seniorów, w tym słuchaczy UTW. Zajęcia służą aktywizacji intelektualnej i psychicznej słuchaczy, zaspokajaniu  potrzeb poznawczych osób starszych,  rozbudzaniu nowych  zainteresowań.

Rozpoczął się nowy rok akademicki i tym samym nasze spotkania z UTW przy bialskim AWF. Spotkanie zatytułowane Kobiety oddane przyrodzie, w związku z Rokiem Kobiet, było poświęcone wielkim kobietom - Simonie Kossak (1943-2007) i Jane Goodall (1934-).

Simona Kossak (z tych Kossaków!)poświęciła się badaniu i walce o dobrostan Białowieskiego Parku Narodowego.  Mieszkała w „Dziedzince”, leśniczówce bez wygód, tam obserwowała i badała świat dzikich zwierząt. Była profesorem nauk przyrodniczych, edukatorem, autorką ponad 140 prac naukowych, pogadanek radiowych, filmów dokumentalnych.
Jane Goodall - brytyjska badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii. Od 1966 prowadzi badania nad szympansami w Parku Narodowym Gombe w Tanzanii. Przyczyniła się do poznania procesów społecznego uczenia się, myślenia, działania i kultury wśród dzikich szympansów, oraz włączenia szympansów  i goryli do hominidów. Jednym z najważniejszych wkładów Goodall w dziedzinie prymatologii było odkrycie, że szympansy posługują się narzędziami.

W trakcie spotkania prezentowano zbiory biblioteki dotyczące obu badaczek oraz fragmenty filmów dokumentujących ich życie i pracę.

foto1 foto1
foto2 foto2